nie żyje aktor

Zmarła wybitna aktorka. Krystyna Łubieńska, bo o niej mowa, odeszła w środę, 10 maja. Artystka była przez wiele lat była związana z Teatrem Wybrzeże. Poza tym, aktywnie działała na rzecz innych.

Aktorka odeszła w wieku 90 lat

O śmierci aktorki poinformował dziennikarzy obecny dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. Mężczyzna przekazał, iż artystka zmarła w środę, 10 maja, w wieku 90 lat.

„Dzisiaj w Sopocie zmarła Krystyna Łubieńska, która od kilkudziesięciu lat była związana z naszym teatrem” – szef gdańskiego teatru.

Jednocześnie Adam Orzechowski przypomniał jedną z wybitnych ról Krystyny Łubieńskiej. Mowa o postaci 14-letniej Ruth Putnam w przedstawieniu „Czarownice z Salem” w reżyserii Adama Nalepy. „Powtarzała mi wówczas, że gra dziewczynkę, a jest stara jak Kościół Mariacki” – przyznał dyrektor.

Mężczyzna zwrócił uwagę, iż aktorka zmarła w środę w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Dodajmy, że do tej placówki trafiła zaledwie dwa dni wcześniej.

Kim była Krystyna Łubieńska?

Aktorka urodziła się 3 sierpnia 1932 r. w Warszawie. Zanim na dobre dołączyła do Teatru Wybrzeże, współpracowała z teatrami wrocławskimi m.in. z Teatrem Młodego Widza. Na swoim koncie ma role u takich znanych reżyserów jak Bohdan Korzeniewski, Andrzej Wajda, Jerzy Goliński i Zygmunt Hübner.

Warto odnotować, iż aktorka razem z Adolfem Dymszą promowała w Ameryce film Janusza Nasfetera „Mój stary”.

Jednakże Krystyna Łubieńska występowała nie tylko na deskach teatru i w kinie. Widzowie mogą kojarzyć ją z roli w serialach TVP. Chodzi o produkcje pod tytułem „Lokatorzy” i „Sąsiedzi”.

90-letnia aktorka chętnie działała społecznie. Artystka była członkiem licznych stowarzyszeń i klubów zajmujących się działalnością charytatywną. Ponadto została nagrodzona licznymi nagrodami i wyróżnieniami za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną.

źródło: Super Express

Zobacz również: