abonament

Dobre wiadomości odnośnie abonamentu RTV ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła na swoim posiedzeniu decyzję, z której może być zadowolonych wielu Polaków.

Ile wyniesie abonament RTV w nowym roku?

Właśnie odbyło się posiedzenie KRRiT, na którym jej członkowie zajęli się m.in. sprawozdaniem z ubiegłorocznej działalności. Poza tym, członkowie rady ustalili również wysokość opłaty za abonament.

Przypomnijmy, iż abonament powinien co miesiąc płacić każdy posiadacz radioodbiornika i/lub telewizora. Dodajmy, że nie ma znaczenia, czy ktoś zgadza się z „misją publiczną” TVP i Polskiego Radia.

Warto podkreślić, iż zapis o opłacie abonamentowej jest częścią ustawy z 2005 r. Dokument ten mówi o pobieraniu takiej opłaty „w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji”.

Z tego względu, każdy posiadacz telewizora i radioodbiornika jest zobowiązany do rejestracji odbiornika oraz do uiszczania co miesiąc abonamentu. Nie zmienia tego nawet fakt, iż ktoś nie używa tego typu sprzętów.

Jak dobrze wiemy, w rzeczywistości wiele osób uchyla się od płacenia abonamentu. Według spisu z 2021 r. w Polsce jest około 12,5 mln gospodarstw domowych. Prawdopodobnie większość z nich posiada telewizor lub radio. Tymczasem płatności uiszcza tylko 6,5 mln podmiotów. Dodajmy, że w tej liczbie jest 250 tys. różnych instytucji.

Na wspomnianym już posiedzeniu KRRiT członkowie rady ustalili, iż wysokość opłaty abonamentowej w 2024 r. będzie taka sama jak w roku obecnym.

Ta wiadomość z pewnością ucieszy osoby, które regularnie opłacają abonament. Zwłaszcza, że w styczniu 2023 roku miała miejsce kilkunastoprocentowa podwyżka. Co ciekawe, aktualnie każdy posiadacz odbiornika musi płacić miesięcznie 8,70 zł. Ta sama kwota będzie obowiązywać w 2024 roku.

źródło: o2.pl

Zobacz również: