gwałt w Warszawie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkanców trzech województw. W związku z tym pojawił się alert RCB. Ostrzeżenie dotyczy dużego zagrożenia pożarowego lasów w siedmiu powiatach. Oto szczegóły.

Alert RCB dotyczy obecnego weekendu

Na początku warto wspomnieć, iż alert RCB dotyczy trzech województw. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o jeden powiat w województwie zachodniopomorskim, jeden  w lubuskim oraz pięciu na północy województwa mazowieckiego.

„Dziś i jutro (13/14.05) duże zagrożenie pożarowe lasów. Alert RCB w powiecie choszczeńskim (woj. zachodniopomorskie — PAP), strzelecko-drezdeneckim (woj. lubuskie), ciechanowskim, makowskim, mławskim, ostrołęckim i przasnyskim (woj. mazowieckie)” – dowiemy się z grafiki o alercie opublikowanej przez RCB na Twitterze.

Centrum Bezpieczeństwa podkreśliło, że alert trafił do osób przebywających na zagrożonych terenach. RCB zaapelowało do nich, aby nie używali otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie i zachowywali szczególną ostrożność.

Swój apel wystosowali także leśnicy. „Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru nawet od »niewinnego« niedopałka papierosa, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się” – wyjaśnili.

Z kolei Instytut Badawczy Leśnictwa w komunikacie przypomniał, że niemalże wszystkie pożary lasu powstają „z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia”. 

źródło: Onet

Zobacz również: