Bałtyk

Część emerytów ma poważne kłopoty do zmartwień. Szykuje się prawdziwa rewolucja. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które zamierza wprowadzić Unia Europejska.

Emeryci po 65. roku życia stracą prawo jazdy?

Unia Europejska postanowiła wprowadzić nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Jedna ze zmian ma dotyczyć emerytów. Chodzi m.in. obowiązkowe badania dla starszych kierowców.

Nowe prawo ma pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i wyeliminować wypadki śmiertelne. Warto dodać, że rewolucyjne zmiany obejmą m.in. kierowców – emerytów, którzy pomimo wieloletniego doświadczenia za kółkiem, wraz z wiekiem tracą sprawność.

Dziennikarze jednej z gazet donieśli, iż zaostrzone przepisy mają wejść w życie od stycznia 2024 roku. Jak już wspomnieliśmy, zmodyfikowane prawo zakłada, że emeryci będą poddawani badaniom psychologicznym. Tego typu działanie pomoże zweryfikować kondycję psychologiczną seniorów, a także umożliwiłoby wykrycie ewentualnych problemów z koncentracją.

W sytuacji, uzyskania przez emeryta negatywnego wyniku badania, musi się on liczyć z utratą prawa jazdy.

Co ciekawe, jak na razie nie wiadomo, od którego roku życia kierowcy mieliby być poddawani badaniom. Media doniosły jednak, że prawdopodobnie będzie chodzić o kierowców powyżej 65. roku życia. Tacy emeryci, chcąc przedłużyć termin ważności prawa jazdy, byliby zobligowani przechodzić badanie co dwa lata. Natomiast po ukończeniu 75. roku życia – co roku.

Na koniec należy zwrócić uwagę, iż to nie będą jedyne obostrzenia dla starszych kierowców. Autorzy nowego prawa chcą, aby dla emerytów za kółkiem w wieku powyżej 70 lat wprowadzono kursy odświeżające.

źródło: Super Express

Zobacz również: