Bałtyk

Niepokojące wieści napłynęły z południa Polski. Wydano pilny alert RCB dla sześciu miejscowości w województwie opolskim. Ich mieszkańcy znaleźli się w poważnym niebezpieczeństwie.

Alert RCB w sprawie skażonej wody

Mieszkańcy sześciu miejscowości otrzymali w środę, 24 maja alert RCB. Komunikat dotyczy niebezpieczeństwa, w którym się znaleźli.

Dokładnie rzecz biorąc chodzi o wodę w kranach, która nie nadaje się do spożycia. Powodem jest groźna bakteria, jaką znaleziono w wodociągu.

Alert RCB dotarł do mieszkańców aż sześciu miejscowości w województwie opolskim. Mowa o Chrząstowicach, Dębskiej Kuźni, Lędzinach, Suchym Borze i Dębiu. To właśnie ludzie żyjący w tych miejscach korzystają na co dzień z wody z Dębskiej Kuźni, która uległa skażeniu.

Sanepid wydał ostrzeżenie

Co ciekawe, poza lokalnym alertem RCB, ostrzeżenie wydał także sanepid. Instytucja opublikowała pilny komunikat.

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po zapoznaniu się z wynikami badania próbek wody, informuje, że jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294 ze zm.)” – oświadczył sanepid.

Służby przyznały, iż wyniki badań pokazały jednoznacznie, że woda z wodociągu w Dębskiej Kuźni została skażona bakterią Escherichia coli.

Z tego powodu sanepid ostrzegł, że woda z kranu nie nadaje się do spożywania ani do przygotowywania posiłków. „Woda nie nadaje się do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych ani do prania” – wyjaśnił GIS w Opolu.

Poza tym, ludzie nie mogą nawet myć się w wodzie płynącej w rurach. „Woda z kranu może być używana do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet, mycia podłóg” – zaznaczyły służby.

Warto podkreślić, iż alert RCB i ostrzeżenie GIS dotyczy niemal 7 tysięcy ludzi. Osoby te zostały z dnia na dzień pozbawione dostępu do wody.

W związku z tym, już w środę na ulicach miejscowości objętych alertem RCB pojawiły się beczkowozy. Pojazdy doważą pitną wodę.

źródło: Goniec

Zobacz również: