nauczyciele podwyżki pensji

Znakomite wieści dla części Polaków. PiS chce przyznać dodatkowe pieniądze niektórym z emerytów. Chodzi o wsparcie w wysokości 300 zł. Co ważne, Sejm przyjął już stosowną ustawę. Oto szczegóły.

PiS wprowadza nowy dodatek do emerytury

W miniony piątek, 26 maja Sejm przyjął ustawę o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. W myśl nowych przepisów osoby, które pełniły tę funkcję, mają otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 300 zł.

Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, iż nie każdy sołtys będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze. Ustawa przeforsowana przez PiS określa, kto konkretnie może liczyć na 300 złotych ekstra.

Dokładnie rzecz biorąc ustawa stworzona przez PiS zakłada, iż tzw. sołtysowe należy się tym osobom, które pełniły funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż 8 lat.

To jednak nie wszystko. Innym z warunków jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. W przypadku kobiet to 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65.

Kiedy nowa propozycja PiS wejdzie w życie? Otóż uchwalona właśnie ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 lipca. Jednkaże aby tak się stało, dokument musi jeszcze podpisać prezydent Andrzej Duda.

Skąd w PiS pomysł, aby w taki sposób wyróżnić sołtysów? W uzasadnieniudo ustawy czytamy, że poprzez dodatek rządzący chcą docenić pracę sołtysów. Niejednokrotnie, poza głównymi zadaniami, podejmują oni dodatkowe aktywności na rzecz społeczności lokalnej.

„Jeszcze w tym roku wprowadzimy dodatek dla wszystkich sołtysów i sołtysek, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a którzy swą funkcję pełnili przez co najmniej 10 lat” – mówił jeszcze w połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki.

„Sołtysi poświęcają swój czas, zdolności, wysiłek na rzecz sąsiadów i na rzecz swojego otoczenia” – podkreślił wówczas polityk PiS.

źródło: INN:Poland

Zobacz również: