nie żyje dziecko

Katastrofa sytuacja na Ukrainie. Nie dość, że ciągle trwają tam działania wojenne, to teraz Rosjanie wysadzili powietrze znajdująca się na Dnieprze zaporę. 18 mln litrów sześciennych wody z zalewu kachowskiego zalewa okoliczne miejscowości. Zdaniem ukraińskich władz, zagrożonych jest co najmniej 10 wsi i miast. W mediach społecznościowych pojawiły się przerażające nagrania. Najgorsze ma podobno dopiero nadejść.

Ukraina jest zalewana przez wodę

We wtorek, 6 czerwca, nad ranem Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w okolicy Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim. Potężna eksplozja miała miejsce zaledwie kilka kilometrów od miasta.

Takie działanie agresora oznacza, że 18 mln litrów sześciennych wody zgromadzonej w zbiorniku zalewa obecnie Nową Kachowkę, Chersoń i wiele innych okolicznych miejscowości. Władze Ukrainy przeprowadzają aktualnie ewakuację ludności.

Dziennikarze donieśli, iż pierwsze pociągi z mieszkańcami regionów zagrożonych powodzią powinny wyjechać z Chersonia o godzinie 12:00 lokalnego czasu. Dodajmy, że właśnie przed południem, według służb Ukrainy, woda ma osiągnąć krytyczny poziom.

W mediach społecznościowych opublikowano wiele nagrań pokazujących katastrofalne skutki działań Rosjan. Łzy płyną do oczy, gdy patrzy się na wideo zalewanych miast.

Z kolei internauci donieśli, iż pod wodą znalazły się już ulice w Chersoniu, a w niektórych dzielnicach odcięto prąd i gaz. W niektórych regionach Ukrainy woda sięga już powyżej kolan.

https://twitter.com/Faytuks/status/1665936468643131392

Pod wodą znalazła się też Nowa Kachowka. Szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta, Wołodymyr Kowałenko przekazał, iż podtopione zostało miejscowe zoo, teren teatru letniego, okoliczne kawiarnie, przystań jachtowa. Woda dotarła także do nabrzeżnego bulwaru – Alei Dnieprowskiej.

„Wysadzenie tamy jest straszne, bo objęło nie tylko przejazd przez groblę. Wysadzona jest sama Kachowska Elektrownia Wodna” – podkreślił Kowałenko.

Przerażająco brzmią też informacje z MSW Ukrainy. Zdaniem resortu w strefie zagrożonej zalaniem jest wiele miejscowości m.in.: Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe.

„Dotkniętych kryzysem jest 16 tys. osób. Trwa ich ewakuacja” – podał z kolei Timofij Myłowanow, były minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy.

Na koniec przypomnijmy, iż wysadzoną zaporę oddano do użytku w 1956 r. Zapora Elektrowni Wodnej w Nowej Kachowce ma 30 m wysokości i 3273 m długości. To jedna z ważniejszych zapór na Dnieprze. Przy pomocy jej wody chłodzone są reaktory w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

źródło: Fakt

Zobacz również: