nie żyje dziecko

W wyniku potężnych pożarów lasów w Kanadzie wytworzyła się chmura z trującym, pomarańczowym dymem. W środę 7 czerwca rano dotarła ono nad wschodnie Wybrzeże USA. Niestety naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Zgodnie z symulacją, dym dotrze także do Polski.

Polska znajdzie się w zasięgu pomarańczowego dymu

Jak już wspomnieliśmy, Kanada walczy aktualnie z rekordową liczbą pożarów. BBC
przekazało, iż ogień strawił już ponad 3,3 mln hektarów ziemi. Z jego powodu służby ewakuowały jak dotąd tysiące ludzi.

Ogień pojawił się m.in. w Kolumbii Brytyjskiej, Albercie, Ontario, Nowej Szkocji i na Terytoriach Północno-Zachodnich. W związku z zaistniałą sytuacją, Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa wystosowała ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza dla praktycznie całego wybrzeża Atlantyku.

Urzędnicy ds. zdrowia od Vermont po Południową Karolinę i aż po Ohio i Kansas zaapelowali do mieszkańców, iż wychodzenie na dwór może wywołać problemy z oddychaniem z powodu wysokiego poziomu drobnych cząstek stałych w atmosferze.

„Zalecamy nie uprawiać sportu na zewnątrz i zminimalizować wychodzenie z domu, ponieważ powietrze stanowi bezpośrednie i długoterminowe zagrożenie dla zdrowia” – oświadczyli amerykańscy urzędnicy.

W tej chwili pomarańczowy dym dotarł już nad Europę. 7 czerwca chmurę wykryli naukowcy z norweskiego Instytutu Badań nad Klimatem i Środowiskiem (NILU) w obserwatorium Birkenes na południu kraju.

Naukowcy nie mają wątpliwości, iż dym będzie szedł dalej. Niestety, ale dotrze także do Polski. W naszym kraju ma się pojawić w sobotę, 10 czerwca. Czy pomarańczowa chmura jest bardzo groźna dla naszego zdrowia?

Naukowiec Nikolaos Evangeliou zaznaczył, że docierający nad Europę dym zawiera znacznie mniejszą liczbę cząsteczek sadzy niż początkowo. „Oznacza to, że prawdopodobnie możemy zobaczyć dym jako słabą mgiełkę i być może poczuć zapach dymu. Ale liczba cząstek jest tak niska, że nie powinna powodować żadnego zagrożenia dla zdrowia” – podkreślił. Zatem jak widać, mieszkańcy Polski nie muszą się obawiać o swoje zdrowie.

źródło: na:Temat

Zobacz również: