Papież Franciszek
foto: YouTube

Stolica Apostolska poinformowała, iż papież Franciszek podjął ważną decyzję. Chodzi o Rosję i Ukrainę oraz trwającą od przeszło roku wojnę między tymi krajami. Czy w końcu nadejdzie wyczekiwany przełom? 

Papież Franciszek wysyła swojego przedstawiciela do Rosji

Watykan przekazał, że kardynał Matteo Maria Zuppi, wysłannik papieża Franciszka, odwiedzi w dniach 28-29 czerwca Moskwę. Wizyta ma mieć miejsce w ramach misji pokojowej dotyczącej wojny na Ukrainie. Dodajmy, że trzy tygodnie wcześniej ten sam duchowny był z wizytą w Kijowie.

Dziennikarze przypomnieli, iż przewodniczący Episkopatu Włoch, wyznaczony przez papieża Franciszka, kontynuuje misję pokojową w sprawie wojny w Ukrainie. Watykan podkreślił, że wyjazd do Rosji to drugi etap misji o charakterze pokojowym.

Warto wspomnieć, iż w trakcie wizyty w Ukrainie, w dniach 5-6 czerwca, kard. Zuppi spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Poza tym, przedstawiciel papieża Franciszka rozmawiał z ukraińskim rzecznikiem praw człowieka, Dmytrem Łubincem, a także nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, abp. Visvaldasem Kulbokasem.

W czasie pobytu w Ukrainie papieski wysłannik odwiedził także Buczę. Tam doszło do poruszających scen. Otóż duchowny modlił się nad grobami Ukraińców bestialsko zamordowanych przez Rosjan.

Co ciekawe, nominację kardynała Zuppiego na szefa misji pokojowej ogłoszono już 20 maja. Wcześniej sam papież Franciszek mówił o tym, iż pragnie zorganizować tego typu misję.

Czy w związku z wizytą przedstawiciela papieża Franciszka w Rosji, istnieje szansa na jakiś przełom? Niestety wydaje się, że nie bardzo.

Jak wyjaśnił kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu, bezpośrednim celem rozpoczynającej się w środę misji nie jest „mediacja”, ale „przede wszystkim próba sprzyjania klimatowi, sprzyjania środowisku, które może prowadzić do ścieżek pokoju”.

„Rozmówcami będą na razie Moskwa i Kijów, a potem zobaczymy” – powiedział kard. Parolin, zaznaczając jednak, że w tym dialogu Watykan „nie chce nikogo wykluczać”.

Sam przedstawiciel Ojca Świętego – kardynał Zuppi, podczas konferencji prasowej kończącej posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Włoch, podkreślił, iż papież Franciszek jest zaangażowany „aż do łez” w trwający od półtora roku konflikt w Ukrainie.

źródło: Polsat News

Zobacz również: