bezpieczny kredyt 2 procent
foto: YouTube

Już od 3 lipca Ministerstwo Rozwoju i Technologii zamierza uruchomić program „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z tego rządowego wsparcia?

Bezpieczny kredyt 2 procent ma pomóc Polakom w zakupie nieruchomości

Z pewnością zakup pierwszego mieszkania to nie lada wyzwanie dla wielu osób, zwłaszcza młodych. Rosnące ceny nieruchomości i drożejące kredyty sprawiają, że dla wielu Polaków własne lokum to marzenie nie do zrealizowania. Właśnie z tego powodu rząd przygotował program „Bezpieczny kredyt 2 procent”.

Niestety nie każdy obywatel naszego kraju będzie mógł skorzystać z dopłaty do kredytu mieszkaniowego. „Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich” – wyjaśniło Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Co ciekawe, w przypadku jednej osoby wysokość kredytu to maksymalnie 500 tys. zł. Natomiast limit dla małżeństw i rodzin z dziećmi jest wyższy i wynosi 600 tys. zł.

Warto podkreślić, iż bezpieczny kredyt 2 procent można wykorzystać zarówno na nieruchomość z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dodajmy, że program nie przewiduje limitu cen za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Koniecznie trzeba podkreślić, iż przepisy o bezpiecznym kredycie 2 procent wchodzą w życie już od 1 lipca. Natomiast sama oferta będzie dostępna dopiero od poniedziałku 3 lipca.

Bezpieczny kredyt 2 procent można będzie na razie wziąć w dwóch bankach. Natomiast kolejne pięć zamierza przystąpić do programu nieco później.

„Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca br. programu „Bezpieczny kredyt”, na razie są to dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK” – ogłosił w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Czekamy na pozostałe banki, które chcą w tym programie uczestniczyć, pięć kolejnych banków finalizuje zawarcie umowy, a do końca roku w zasadzie wszystkie banki chcą wejść w program” – dodał szef resortu.

Na pewno istotną kwestią jest także oprocentowanie kredytu. „Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku” – poinformowało ministerstwo.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Zobacz również: