wakacje nad Bałtykiem
zdjęcie ilustracyjne

Wielu Polaków zamierza wybrać się na swoje wakacje nad Bałtyk. Przed dokonaniem wyboru miejsca wypoczynku warto zapoznać się z wynikami pomiarów IMGW. Pracownicy instytutu zmierzyli temperaturę wody w polskim morzu. Oto, gdzie woda jest najcieplejsza.

Bałtyk ma w tej chwili około 18 stopni Celsjusza

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeprowadzili pomiary, z których wynika, że średnia temperatura dla Bałtyku wynosi obecnie około 18 stopni Celsjusza.

Warto jednak dodać, że są takie obszary Morza Bałtyckiego, gdzie woda jest znacznie cieplejsza lub chłodniejsza. Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca.

Co ciekawe, swoje pomiary IMGW wykonało 7 lipca o godzinie 8:00 w rejonie kilku miejscowości zlokalizowanych nad Bałtykiem. Oto uzyskane wyniki.

Otóż 19,5 stopnia Celsjusza było w Pucku, z kolei na wybrzeżu Helu 17,8 stopni Celsjusza. W Wolinie, Kołobrzegu, Ustce, Łebie, Władysławowie i Gdyni woda miała temperaturę 18 stopni Celsjusza. Stopień więcej, bo 19 było w Darłowie.

Z pewnością ciepła pogoda sprzyja wyjazdom nad wodę, zwłaszcza nad Bałtyk. Niestety Komenda Główna Policji zaalarmowała, że w Polsce nadal mamy dużo utonięć. Tylko od 1 kwietnia służby odnotowały 113 zgonów w wyniku utopienia. Przypomnijmy, iż jest to stan na 7 lipca.

W Polsce zrobi się gorąco

Wspomniane już IMGW podało też prognozę pogody na obecny weekend. Synoptycy zapowiedzieli, iż w weekend na przeważającym obszarze Polski będzie słoneczny i upalny.

„Rozbudowujący się od zachodu wyż będzie skutecznie blokował rozwój chmur. Nie spodziewamy się opadów deszczu ani burz” – podali meteorolodzy.

Na koniec należy dodać, że IMGW wystosowało nawet ostrzeżenie przed upałem dla zachodniej części Polski. Bardzo ciepło będzie w Wielkopolsce i okolicy. Meteorolodzy przewidzieli, iż temperatura maksymalna wahać się będzie w dzień od 30°C do 33°C. Natomiast temperatura minimalna w nocy wyniesie od 14°C do 16°C.

źródło: Na Temat

Zobacz również: