Papież Franciszek
foto: YouTube

Głowa Kościoła kolejny raz wzbudziła kontrowersje. Tym razem z ust papieża Franciszka padły słowa, które, zdaniem części osób, są krytyką Polski. Co takiego powiedział Ojciec Święty? Czy rzeczywiście zaatakował nasz kraj?

Papież Franciszek mówi o narodzie ukraińskim

Najnowsza wypowiedź Ojca Świętego wzburzyła opinię publiczną. Papież Franciszek miał uczynić krytyczną aluzję do Polski. Dotyczyła ona wojny na Ukrainie i była niejako związana z tym, co powiedział premier naszego kraju.

„My już nie przekazujemy uzbrojenia na Ukrainę, my teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń” – powiedział niedawno Mateusz Morawiecki. „Jeśli nie chcesz się bronić, to musisz mieć się czym bronić – taką zasadę wyznajemy, dlatego dokonaliśmy zwiększonych zamówień” – dodał polityk.

Należy podkreślić, iż wypowiedź przedstawiciela polskiego rządu była szeroko komentowana na świecie. „Polska odcina dozbrajanie Ukrainy przez spór o zboże” – stwierdziła agencja prasowa Bloomberg.

Teraz papież Franciszek poczynił wyraźną, a jednocześnie krytyczną aluzję do Polski. „Naród ukraiński jest narodem-męczennikiem, ma historię męczeństwa, cierpienia; nie pierwszy raz. W czasach Stalina bardzo, bardzo się wycierpiał. To naród-męczennik. Ale my nie możemy igrać z męczeństwem tego narodu. Musimy mu pomagać rozwiązać problem w najbardziej możliwy realny sposób” – powiedział Ojciec Święty.

Bulwersujące słowa padły w trakcie konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Marsylii do Rzymu. „Teraz widziałem, że jeden kraj występuje z szeregu, że nie daje broni i zaczyna się proces, w którym męczennikiem będzie na pewno naród ukraiński. I to jest przykre” – dodał papież Franciszek.

Co ciekawe, rzecznik Watykanu nie potwierdził, że papież Franciszek miał na myśli Polskę. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni przekazał tylko, że wypowiedź ta padła „w kontekście refleksji nad konsekwencjami handlu bronią”.

„Papież położył nacisk na paradoks, że ten, kto handluje bronią, nigdy nie musi ponosić konsekwencji swoich decyzji, ale sprawia, że płacą za nie umęczone narody takie, jak ukraiński” – podsumował przedstawiciel Ojca Świętego.

źródło: Super Express

Zobacz również: