warunki zabudowy 2024

Jeśli planujesz budowę domu, zima to dobry czas, aby zająć się kwestiami formalnymi. W niektórych przypadkach będziesz musiał spełnić pewne wymagania narzucone przez prawodawcę. Oto jakie są warunki zabudowy 2024. 

Warunki zabudowy 2024 – jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

W myśl przepisów dotyczących warunków zabudowy 2024, stosowna decyzja jest konieczna, jeśli dla nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a Ty chcesz zmienić jej sposób zagospodarowania.

Biznes.gov.pl podaje kilka przykładów tego typu sytuacji. Zgodnie z przepisami odnoszącymi się do warunków zabudowy 2024, o decyzję musisz ubiegać się, jeśli chcesz:

„-zbudować, rozbudować lub nadbudować budynek lub inny obiekt budowlany lub wykonać inne roboty budowlane, które wymagają pozwolenia na budowę lub prowadzą do zmiany zagospodarowania terenu, która trwa dłużej niż rok,

– zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

– zbudować na podstawie zgłoszenia budowy:

  • wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których budynek został zaprojektowany,
  • wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej, czyli budynek:
      • przeznaczony do okresowego wypoczynku,
      • o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m,

– wolno stojący, maksymalnie dwukondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70 m2, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, a budowa jest prowadzona, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe inwestora,

– wolno stojący parterowy budynek stacji transformatorowej i kontenerowej stacji transformatorowej o powierzchni zabudowy do 35 m2″. 

Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć?

Jeśli dotyczy Ciebie temat warunków zabudowy 2024, możesz załatwić formalności na trzy sposoby: osobiście w urzędzie (właściwym ze względu na lokalizację inwestycji), listownie lub elektronicznie. Dodajmy, że Twój wniosek musi spełnić kilka warunków, aby został pozytywnie rozpatrzony.

Jak krok po kroku wygląda zdobycie decyzji warunków zabudowy 2024? Otóż najpierw przygotowujesz, a następnie składasz wniosek wraz z załącznikami. Potrzebne dokumenty to: wniosek, mapa zasadnicza, mapa ewidencyjna, określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu przedstawione w formie graficznej, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, dokumenty potwierdzające zapewnienie dostępu inwestycji do infrastruktury technicznej, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej, pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Po przyjęciu prawidłowo przygotowanego wniosku, urząd rozpoczyna postępowanie administracyjne. Stosowne zawiadomienia otrzymują strony postępowania np. właściciele, czy użytkownicy wieczyści nieruchomości, na które oddziałuje planowana przez Ciebie inwestycja.

Najczęściej urząd powinien wydać decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy w ciągu 21 dni. Czasem zdarza się jednak, iż termin ten ulega wydłużeniu. Otóż w praktyce nie wlicza się do niego terminów przewidzianych na sporządzenie uzgodnień i opinii, a także okresów zawieszenia postępowania.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków zabudowy 2024 odnajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

źródło: Biznes.gov.pl

Zobacz również: