renta alkoholowa
foto: YouTube

Częste w ostatnich latach anomalie pogodowe sprawiły, że coraz częściej myślimy o ubezpieczeniu swojego mienia. Najczęściej chcemy ubezpieczać domy i mieszkania. Jak wybrać właściwą ofertę w gąszczu różnego rodzaju propozycji? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Czym się kierować?

Ubezpieczenie mienia – czy warto?

Coraz częściej słyszymy o anomaliach pogodowych nawiedzających różne części świata. Również w naszym kraju systematycznie dochodzi do podtopień, powodzi, czy też niszczycielskich wichur. W związku z tym, Polacy coraz chętniej rozważają ubezpieczenie swojego mienia.

Jeden z portali internetowych podał, iż w ostatnich latach gwałtowne zjawiska pogodowe spowodowały znaczne straty w majątku prywatnym. Wg danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w 2022 r. odszkodowania za szkody spowodowane przez żywioły były o 23,7% wyższe niż rok wcześniej. Dodajmy, że towarzystwa ubezpieczeń wypłaciły łącznie 4,2 mld zł z tego tytułu.

Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń zwróciła uwagę, iż ubezpieczenie powinno się stać niezbędnym elementem domowego budżetu. „Ubezpieczenie nie działa po szkodzie, nie ma takiej możliwości, więc ubezpieczamy się, myślmy o tym. Myślmy o ubezpieczeniu jako niezbędnym elemencie naszego domowego budżetu. Niech to będzie poduszka finansowa na złe czasy, na takie wydarzenia, które mogą, ale nie muszą się wydarzyć” – podkreśliła specjalistka.

Kobieta zaznaczyła, iż Polacy najczęściej decydują się na ubezpieczenia komunikacyjne. Natomiast polisę na nieruchomość niejednokrotnie otrzymują np. w banku pakiecie kredytowym na zakup mieszkania, czy domu. „Są ubezpieczenia powiązane z kredytem, i to jest wymóg, bo trzeba mieć w jakikolwiek sposób ubezpieczony samochód czy nieruchomość. Natomiast my obserwujemy, że rośnie świadomość ubezpieczeniowa, Polacy coraz częściej ubezpieczają się dobrowolnie, bo mają co chronić” – przyznała Durska.

„Wielu Polaków zdaje sobie sprawę już z tego, że jest ryzyko, np. związane z gwałtowną pogodą, i się go obawia. Silne wiatry mogą powodować mnóstwo strat, a im więcej mówimy o stratach, to więcej też mówimy o ubezpieczeniach, i to działa, przynosi efekty ” – wyjaśniła przedstawicielka Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Czym jest polisa mieszkaniowa?

Warto wspomnieć, iż podstawowe ubezpieczenie mieszkania daje nam gwarancję ochrony finansowej w razie zniszczenia ścian i stałych elementów nieruchomości. Chodzi m.in. o panele podłogowe, kafle, armaturę sanitarną czy zabudowane meble ze sprzętem AGD.

Przy okazji koniecznie trzeba powiedzieć kilka słów o różnicy między ubezpieczeniem mienia a klasyczną polisą mieszkaniową. Otóż ubezpieczenie mienia gwarantuje o wiele szerszy zakres ochrony. Poza tym, daje większe możliwości dopasowania oferty do naszych potrzeb. Z kolei ubezpieczenie mieszkania zazwyczaj obejmuje tylko budynek i jego stałe elementy.

W przypadku ubezpieczenia mienia możemy ubezpieczyć prawie całe swoje wyposażenie domu czy mieszkania. Ten rodzaj ochrony dotyczy wielu zdarzeń losowych m. in.: pożaru, zalania, powodzi, silnego wiatru, upadku drzewa, zapadnięcia się ziemi oraz przepięcia instalacji elektrycznej. Ponadto chroni nas przed działaniami osób trzecich (np. kradzież, kradzież z włamaniem, akt wandalizmu).

Na koniec przejdźmy do kwestii wysokości opłat za ubezpieczenie. Jego koszt zależy od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić: wartość ubezpieczonych przedmiotów; zakres ryzyk, od których chcemy się zabezpieczyć oraz łącznej wysokości sumy ubezpieczenia. Tak naprawdę im większa wartość mienia i zakres ochrony, tym wyższa składka.

źródło: Polskie Radio, Łuków.tv

Zobacz również: