podwyżki dla mieszkańców bloków

Ta wiadomość nie ucieszy osoby mieszkające w blokach. Znany portal biznesowy doniósł, iż w najbliższych tygodniach czekają ich spore podwyżki czynszów oraz opłat za media. Co i dlaczego wzrośnie? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Podwyżki dotkną mieszkańców bloków

Polacy, którzy mieszkają we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych muszą przygotować się na drastyczne podwyżki. Wzrosnąć mają czynsze. Co ciekawe, wyższe rachunki do opłacenia pojawią się wcześniej niż zawiadomienia w tej sprawie. Te mieszkańcy mają otrzymać dopiero w połowie roku. Dlaczego tak późno?

Okazuje się, że spółdzielnie potrzebują czasu na to, aby dostosować się do nowych przepisów. Chodzi m.in. o regulacje prawne dotyczące płacy minimalnej. Ta przypomnijmy wzrosła od stycznia z 3600 do 4242 zł. Taka podwyżka wynagrodzenia automatycznie wpłynęła na koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę, w tym przypadku spółdzielnię.

Osoby zamieszkujące bloki dotkną także podwyżki rachunków za prąd czy ogrzewanie. Choć każdy z mieszkańców odczuje je indywidualnie, to wpłyną one także na wysokość czynszu. Dlaczego? Otóż spółdzielnie i wspólnoty zapłacą więcej np. za ogrzewanie czy oświetlenie części wspólnych w budynku takich jak chociażby klatki schodowe.

Niestety to nie koniec złych wiadomości. Zdaniem jednego z portali branżowych, na podwyżki opłat wpłyną także przepisy unijne dotyczące segregowania odpadów. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o wysokie kary za nie przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji śmieci.

„O tym, że o segregacji śmieci należy pamiętać, przekonała się warszawska wspólnota mieszkaniowa na Imielinie. Ta już wiosną 2023 roku otrzymała 90 tys. zł kary za niewłaściwą segregację śmieci. Jak ujawnił Rafał Januszkiewicz, prezes wspólnoty, w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, wystarczy, że szklane butelki znajdą się wraz z opakowującymi ją plastikową torbą w pojemniku na szkło i już możemy otrzymać wysoką karę” – zwrócili uwagę redaktorzy serwisu.

Wiele gmin obawia się, że także je może spotkać sytuacja podobna do tej w Imielinie. Z tego powodu, od tego roku władze samorządowe będą baczniej zwracać uwagę na przestrzeganie przez spółdzielnie przepisów dotyczących segregacji. Natomiast w sytuacji nałożenia kary, automatycznie wzrośnie wysokość czynszu.

Warto zwrócić uwagę, iż osoby mieszkające w blokach ponoszą odpowiedzialność zbiorową. Zatem jeśli zapadnie decyzja o segregowaniu odpadów, to muszą to robić wszyscy. Niestety wystarczy pomyłka lub zła wola jednego z sąsiadów i karę będą musieli zapłacić wszyscy.

Jak sytuacja wygląda w Waszych wspólnotach? Odczuliście już podwyżki czynszu?

źródło: Business Insider

Zobacz również: