Temat imigrantów od dłuższego czasu budził spore kontrowersje. Wielu Polaków zastanawiało się nad tym, jakie stanowisko w sprawie pakietu migracyjnego zajmie rząd Donalda Tuska. Teraz już wszystko stało się jasne.
Pakt migracyjny tematem rozmów w Unii Europejskiej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło stanowisko rządu w sprawie kwestii imigracji. „Polska zapowiedziała, że będzie przeciw poszczególnym aktom legislacyjnym wchodzącym w skład Paktu o Migracji i Azylu oraz złożyła oświadczenie w tej sprawie” – przekazali przedstawiciele resortu. Dodajmy, że decyzja taka została podjęta w trakcie Komitetu Stałych Przedstawicieli państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej.
Spotkanie Komitetu Stałych Przedstawicieli państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej miało miejsce w dniu dzisiejszym tj. 8 lutego. Co ciekawe, MSWiA negocjacje nad tzw. paktem migracyjnym zakończyły się de facto 20 grudnia 2023 roku. Było to tydzień od zaprzysiężenia obecnego rządu. Z tego powodu gabinet Donalda Tuska „nie mógł uczestniczyć w pracach nad tym dokumentem, a negocjacje prowadzone przez poprzedni rząd uznano za 'dalece niewystarczający’ „.
Właśnie to spowodowało, iż obecne władze podjęły decyzję o „wyrażeniu sprzeciwu wobec wszystkich aktów legislacyjnych wchodzących w zakres Paktu, traktując go jako pakiet”. MSWiA zwróciło jednocześnie uwagę, że gabinet Mateusza Morawieckiego „wbrew powszechnie głoszonym deklaracjom, popierał stanowiska Rady UE do niektórych aktów legislacyjnych wchodzących w zakres Paktu lub wstrzymywał się od głosu nad nimi”. „Stanowisko to nie zostało podtrzymane przez rząd Koalicji 15 października” – zaznaczył resort.
„W opinii rządu RP rozwiązania przewidziane w Pakcie o Migracji i Azylu w niewystarczającym stopniu wychodzą naprzeciw specyficznej sytuacji państw graniczących z Białorusią i Rosją, a tym samym będących pod stałą i silną presją w ramach sztucznie wygenerowanych szlaków migracyjnych” – głosi komunikat Ministerstwa.
„W tym kontekście warto zauważyć, że Rada Europejska wielokrotnie zwracała uwagę na negatywne konsekwencje zjawiska instrumentalizacji migracji i potępiła instrumentalne traktowanie migrantów przez państwa trzecie do celów politycznych, w tym w konkluzjach z posiedzenia w dniach 14 i 15 grudnia 2023 roku” – podkreśliło ministerstwo.
„Pakt o Migracji i Azylu nie zapewnia odpowiedniej równowagi między odpowiedzialnością a solidarnością, a więc potencjalnie może stanowić w przyszłości pole sporu pomiędzy instytucjami UE oraz państwami członkowskimi” – zauważyli przedstawiciele resortu.
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, czy w ogóle jest pakt migracyjny. Otóż to pięć unijnych aktów prawnych poświęconych: kontroli nielegalnych migrantów po przybyciu na teren Unii Europejskiej, pobieraniu danych biometrycznych, procedurom dotyczącym wniosków o azyl, regułom określania, które państwo odpowiada za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między krajami członkowskimi. Ponadto pakiet zawiera zapisy na temat sposobów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Niezwykle istotnym wydaje się fakt, iż w sytuacji wejścia w życie pakietu migracyjnego, kraje członkowskie będą mogły wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwsza to przyjęcie uchodźców, a druga to wpłata do budżetu UE. Jak sądzicie, którą drogą powinna pójść Polska?
źródło: Polsat News