renta alkoholowa
foto: YouTube

Rząd ma dobre wiadomości dla najstarszych Polaków. „Prace nad ustawą o bonie senioralnym są na finiszu” – oświadczyła w środę, 14 lutego, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Poza tym, resort opracowuje inne, nowe programy aktywizacji osób starszych. Oto, na co niebawem mogą liczyć emeryci.

Bon senioralny wkrótce wejdzie w życie

Minister ds. polityki senioralnej przedstawiła szczegóły dot. bonu senioralnego oraz inne nowe rozwiązania na rzecz seniorów w trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Marzena Okła-Drewnowicz obwieściła, że jej resort pracuje nad wieloma projektami. Część z nich już trafiła na Stały Komitet Rady Ministrów. Jednym z takich rozwiązań jest bon senioralny.

„Jesteśmy na finiszu ustawy o bonie senioralnym, który oczywiście ewaluował i zmieniał swoje pierwotne założenia, ale możemy powiedzieć, że jesteśmy już naprawdę na takim końcowym etapie” – zaznaczyła minister ds. polityki senioralnej. Polityk dodała, że wystąpiła do wszystkich resortów, które zajmują się najstarszymi Polakami, z prośbą o informację na temat podejmowanych przez nie działań.

Przedstawicielka rządu wspomniała o tym, iż zabezpieczono środki na zadania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Poza tym, prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła także uwagę, że cały czas działają dwa programy aktywizujących emerytów. Chodzi o „Aktywni plus” i „Senior plus”. Jednocześnie zapewniła, iż resort pracuje nad kolejnymi tego typu rozwiązaniami.

Jak już wspomnieliśmy, do końca zbliżają się prace nad bonem senioralnym. Tego typu wsparcie ma odciążyć osoby pracujące, które z powodu opieki nad bliskimi musiały zrezygnować z pracy.

Koniecznie należy podkreślić, iż bon senioralny nie będzie wypłacany w formie gotówki. Tego typu wsparcie będzie mogło być wykorzystane do zapłaty za usługi opiekuńcze. Jaka będzie jego wysokość? Rząd chce, aby była to maksymalnie połowa minimalnego wynagrodzenia.

Z bonu senioralnego będą mogły skorzystać głównie dzieci osób powyżej 75. roku życia, a także rodziny, które są aktywne zawodowo, a ich bliska osoba potrzebuje wsparcia w miejscu zamieszkania. Decyzję odnośnie wysokości świadczenia, liczbie godzin opieki mają podejmować pracownicy ośrodków pomocy społecznej wspólnie z lekarzami.

Myślicie, że to dobre rozwiązanie? Czy bon senioralny pomoże pracującym Polakom w zapewnieniu odpowiedniej opieki swoim bliskim, a jednocześnie nie wykluczy ich z rynku pracy?

źródło: Super Express

Zobacz również: