narkotyki

Wiele osób nie może uwierzyć w to, co się stało w Niemczech. W tym jednym z największych krajów w Europie właśnie uchwalono prawo, które zezwala na uprawę i posiadanie marihuany. Zdaniem przeciwników nowych przepisów tego typu działania to nic innego jak promowanie zażywania narkotyków.

Narkotyki – ważne zmiany w Niemczech

Niemiecki Bundestag przyjął właśnie kontrowersyjną ustawę dotyczącą legalizacji marihuany. W myśl nowych przepisów osoby fizyczne i organizacje społeczne będą mogły uprawiać i posiadać ograniczoną ilość marihuany. Tym samym Niemcy stały się dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię. Już teraz nie brak głosów, iż to nic innego jako promowanie zażywania narkotyków.

Warto wspomnieć, iż ustawa, którą właśnie uchwalił niemiecki Bundestag legalizuje uprawę do trzech roślin do prywatnej konsumpcji. Prawo zezwala również na to, aby prywatna osoba posiadała do 25 gramów marihuany. Dodajmy, że kontrowersyjne przepisy dotyczące tzw. miękkich narkotyków przyjęła rządząca aktualnie w Niemczech trójpartyjna koalicja kanclerza Olafa Scholza.

Nowe przepisy odnoszą się także do produkcji marihuany na większą skalę, ale nadal niekomercyjnej. Otóż prawo zezwala na coś takiego w przypadku członków tak zwanych klubów konopnych. Tego typu kluby mogą liczyć maksymalnie 500 członków. Co ważne, wszyscy oni muszą być dorośli. Ponadto tylko oni mogą korzystać z produkowanych przez siebie tzw. miękkich narkotyków.

Skąd w ogóle wziął się pomysł uchwalenia ustawy w sprawie legalizacji marihuany? „Mamy dwa cele: rozprawienie się z czarnym rynkiem i lepszą ochronę dzieci i młodzieży” – wyjaśnił minister zdrowia Karl Lauterbach.

Takie tłumaczenia szefa resortu nie uciszyły głosów krytyki ze strony opozycji, która uważa, że rząd promuje zażywanie narkotyków. „Twierdzi pan z całą powagą, że legalizując więcej narkotyków, ograniczymy ich zażywanie przez młodych ludzi. To najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałem” – stwierdził chadek Tino Sorge.

Uchwalone właśnie przepisy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Wówczas Niemcy staną się dziewiątym krajem, który zalegalizował rekreacyjne zażywanie tego narkotyku. Wcześniej zrobiły to RPA, Kanada, Urugwaj, Gruzja, Luksemburg, Tajlandia, Malta i Meksyk. Poza tym, zażywanie marihuany jest legalne między innymi w niektórych stanach w USA i stolicy Australii. Dodajmy, iż wiele innych państw zezwala na medyczne stosowanie marihuany jako środka przeciwbólowego.

źródło: TVN24

Zobacz również: