Jerzy Owsiak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
foto: YouTube

Media doniosły o aferze dotyczącej sprzętu podarowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jednemu ze szpitali. Głos w sprawie zabrał sam dyrygent WOŚP, czyli Jerzy Owsiak.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat wspiera polskie szpitale

Do skandalicznej sytuacji miało dojść w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Pani Beata odwiedzała swoją córkę, która przebywała na oddziale intensywnej terapii. Kobieta zwróciła uwagę, iż fotele podarowane przez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, są wykorzystywane przez personel medyczny. Tymczasem jej zdaniem powinny one służyć rodzinom pacjentów. Z jej relacji wynika, iż ona sama musiała siedzieć przy łóżku swojego dziecka na zwykłym fotelu obrotowym.

„Już raz zwracałam na to uwagę ale teraz mam pewność. Jest przyzwolenie oddziałowej i moje skargi nic nie dały” – powiedziała dziennikarzom rozżalona kobieta. Media ustaliły, że z fotela od WOŚP miała korzystać sama oddziałowa, do której wpłynęła skarga.

Dziennikarze skontaktowali się z Jerzym Owsiakiem. Prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podkreślił, iż komfort bliskich pacjentów jest niezwykle istotną kwestią.

„Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach pomocy rodzicom i opiekunom dzieci przybywających na oddziałach szpitalnych zakupiła do dnia dzisiejszego 5 443 leżanki. Są one tak zaprojektowane, aby osoba, która przebywa z dzieckiem 24 godziny na dobę, mogła odpocząć, zrelaksować się, a także spędzić noc z dzieckiem w jak najbardziej komfortowych warunkach. Temu służy leżanka i zgodnie z naszą wolą ma być tylko w ten sposób wykorzystywana na oddziałach szpitalnych. I tylko taka forma, czyli ogólna dostępność dla pacjentów, powinna mieć miejsce” – wyjaśnił dyrygent WOŚP.

Jednocześnie Jerzy Owsiak zwrócił uwagę, że jego fundacja od 7 lat kupuje meble szpitalne, które mają służyć chorym i ich bliskim. „Zwróciliśmy się wtedy do wszystkich szpitali dziecięcych, aby te wysłały do nas zapotrzebowanie na ten rodzaj szpitalnego mebla do zaakceptowania przez szpital. Nasza decyzja o ich produkcji i zakupie zbiegła się także z wprowadzeniem przez Ministerstwo Zdrowia przepisów, które jednoznacznie zabraniały tworzenia jakiejkolwiek sytuacji wprowadzania dodatkowych opłat za korzystanie z leżanek wypożyczanych przez szpital. Na dzień dzisiejszy Fundacja jest na bieżąco z jakimikolwiek prośbami o zakup takich leżanek” – zaznaczył.

Czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajmie się sprawą dotyczącą niewłaściwego wykorzystania foteli w bydgoskiej lecznicy? Nieoficjalnie mówi się, że tak ma się właśnie stać.

Co ciekawe, przedstawiciele mediów poprosili o komentarz do zaistniałej sytuacji władze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Rzeczniczka prasowa lecznicy przyznała, iż rzeczywiście zdjęcia mogły zostać wykonane na terenie bydgoskiej placówki. Marta Laska potwierdziła, że podarowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy fotele znajdują się w posiadaniu reprezentowanego przez nią podmiotu.

„Widoczny na zdjęciu fotel biurowy stanowi wyposażenie Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci i nie jest darem fundacji WOŚP. Natomiast na wyposażeniu oddziału znajdują się trzy fotele będące darem WOŚP” – powiedziała rzeczniczka. „Fotele będące darem WOŚP są ogólnodostępne dla rodziców, opiekunów pacjentów” – dodała kobieta.

źródło: o2.pl

Zobacz również: